Cikta Levente SE Martfűi Vörös Lobogó Martfűi MSE Tisza Cipő SE Martfűi VSE
A mai Martfűi Városi Sportegyesület jogelődje 1942-ben alakult, és több névváltozás után vette fel mai elnevezését. Az egyesület együtt fejlődött a településsel, így szerves része annak. Páratlan múlt ez egy kisváros sportéletében. A településre a CIKTA Cipőgyár megjelenésével érkeztek a mai napig emlegetett híres sporteredmények. 1942-ben, a termelés megkezdésekor, megalakult az első labdarúgó szakosztály, melyet CIKTA Levente SE néven jegyeztek be. A férfi és a női kézilabda szak- osztály 1943-ban alakult. Az 1947-48-as idényben még mindkét csapat az NB II-ben játszott, de egy év múlva felkerültek az NB I.-be.
A két legnagyobb szakosztály mellett több kisebb is létezett. Ilyen volt az atlétika, amely nagy tehetségeket nevelt az ország számára. Itt kezdte hosszútávfutó pályáját Tábori (Talabricsuk) László, aki később Budapestre igazolt. 1943-ban alakult Petrás Sándor vezetésével a birkózó klub. 1943-tól biciklis szakosztály, kajak-kenu szakosztály és röplabdacsapat is működött. Ökölvívóink 1946-ban, Kovács István edzősége alatt kezdték meg a munkát. Mérkőztek Papp László ellen is, és csapatban legyőzték a nagyhírű Ferencvárost. A teniszszakosztály 1947-ben alakult F. Nagy Géza vezetésével. A kastélypark pályáin kezdtek el játszani egyre nagyobb létszámmal. A pályákat maguk a versenyzők újították fel.
Ilyen alapkövekre épül a Martfűi Városi Sportegyesület, amelynek sportolói méltó utódai egykori sportolóinknak. Jelenleg közel 120 tag sportol 7 aktív szakosztályban és további 8 sportág alkalmi aktivitásként űzhető az egyesület keretein belül. Az MVSE célja, hogy a női kézilabda, lövészet, sakk, tenisz, kerékpár, racketlon, valamint a hagyományőrző íjászat, asztalitenisz, fallabda, tollaslabda, triatlon, szabadidősport, természetbarát és versenytánc sportágakban szabadidős- és versenysport lehetőséget biztosítson. Közösséget, értéket teremtsen, sikerélményt adjon sportolónak és szurkolónak egyaránt.
A jubileumi évfordulós megemlékezéseink célja, hogy sportolással tisztelegjünk azok előtt, akik sportteljesítményükkel hírét vitték a városnak, és kifejezzük büszkeségünket, amit a régi és az új sikerek miatt érzünk. Egy évforduló jó alkalom arra, hogy a napi sport tevékenységünkbe bevonjuk azokat is, akik a hétköznapokban nem vesznek részt a szakosztályok munkájában.
Bízunk benne, hogy legalább ezekre az évfordulós napokra minden Látogató olyan lelkes szurkolóvá válik, mint a Cikta-Szentes 0-0 című szurkolói vers írója.
A Martfűi helytörténeti gyűjteményben szereplő szurkolói emlék:
„ Cikta –Szentes 0:0
Huszonkét esztelen,
félmeztelen egyén
nyüzsgött benn a pályán egymás
hátán, hegyén.
Egymás mája táján taposnak
és ha elég laposnak
lát a bíró minden egyes embert,
megítél egy tizenegyest.
S, hogy a szegény bíró
tizenegyest kirótt,
szentesi drukker átkozza a bírót!
De senki nem csendes a nagy embertömbből.
Ki nem bombát üvölt, harsány éljent bömböl!
Egy alacsony néző, ki oda nem lát át
üvöltve paskolja a szomszéd hátát.
Uram vegye le a kalapját,
vagy szétverem az alapját,
azt a kerek tököt!
S a feje felé bökött.
Mire az:
óh, te gaz!
Engem sértegetni mersz-e?
Persze.
Mindketten szólnak egy-két havernak,
gyertek fiúk segíteni, ha vernek.
A következő percben egy nagy lövés dördül,
CIKTÁSOK hada menten felhördül.
Jaj, mi lesz itt Istenem az Úrba,
Kiss bácsit fenéken rúgták c-dúrba.
Nosza, erre meg lettek ott verve,
nem is tudtak menni,
oroszoknak kellett kocsival elvinni.”
Tisztelt Olvasó!
1942-ben alakult meg Martfűn a Cikta Levente SE. Sajnos egyre kevesebben vannak azok, akik e hőskorra emlékeznének, ezért nagyon fontos, hogy mi őrizzük emléküket. A múlt mindig irányt mutat a jövőnek.
A Martfű Városi Sportegyesület büszke lehet múltjára, ezért arra törekszik, hogy minél többet átörökítsen az elődök erényeiből és ápolja a hagyományokat. Pontosan ez a célja az évfordulós rendezvényeinknek.
Tisztelgés a múlt előtt, összefogás a jelenért és a jövőért.
Egy kisváros életében kiemelten fontos, hogy megteremtsük a sportolás széles lehetőségét.
Erre törekszik a Martfűi Városi Sport Egyesület, amelyben jelenleg 7 aktív szakosztályban 115 fő űzi a verseny-, illetve szabadidősportok valamelyikét. A sportágak között van olyan, amely városi szinten is nemes hagyományokra tekint vissza, mint a kézilabda, sakk, természetbarát vagy a tenisz, és vannak olyanok, amelyek a kor igényeit kielégítve nem olyan régen alakultak, mint az íjászat, kerékpár, lövészet, racketlon, szabadidősport, tollaslabda, triatlon, versenytánc.
Mint az egyesület képviselője, és mint sportszerető ember, nagy örömmel tölt el, hogy az egyesület összes szakosztálya nem csak múltbéli eredményeivel büszkélkedhet, hanem az elmúlt évek sikereit is zászlajukra tűzhetik.
Köszönhető mindez a sportolókon túl a gondoskodó családi háttérnek, az edzők munkájának, a támogató városvezetésnek, minden martfűi lakosnak, és mindenkinek, aki a legkisebb segítséggel is hozzájárul az eredmények eléréséhez.
Köszönet az értékteremtő munkáért!
Sági István elnök